

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 300 pF |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 7.11 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 2.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Schottky Barrier Rectifier |
| Current Rating | 5 A |
| Output Current | 5 A |
| Forward Current | 4 A |
| Forward Voltage | 550 mV |
| Average Rectified Current | 5 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 30 V |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Voltage | 30 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 16071
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38812
Ext.Price$0.38812
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38812 | $0.38812 |
| 10 | $0.23530 | $2.35300 |
| 25 | $0.22719 | $5.67975 |
| 50 | $0.21936 | $10.96800 |
| 100 | $0.21179 | $21.17900 |
| 300 | $0.19990 | $59.97000 |
| 500 | $0.18867 | $94.33500 |
| 1000 | $0.19429 | $194.29000 |
| 3000 | $0.20008 | $600.24000 |
